Proces zakupu nieruchomości nie należy do najprostszych zadań, z którymi mierzymy się w życiu. Naturalne jest to, że tak kupujący, jak i sprzedający, szukają różnych dróg, które ułatwią im poruszanie się między ofertami.
Średnia cena za metr kwadratowy mieszkania
Jednym z takich ułatwień jest pojęcie “ceny za metr kwadratowy”, stosowane często w ogłoszeniach i reklamach. Osoby zainteresowane zakupem nieruchomości mogą dzięki niemu szybko ocenić, czy w ogóle stać je na zakupy w danym rejonie kraju, mieście czy jego dzielnicy. Rzut oka na ceny i wiemy, na czym stoimy.
Sprawa wydaje się szczególnie prosta w przypadku zakupu mieszkania – ot, wystarczy pomnożyć kwotę przez minimalny potrzebny nam metraż, aby wiedzieć, z jakimi cenami się mierzymy. Prawda, że wygodne? Owszem, natomiast w tym uproszczeniu leży pewna pułapka, gdyż metr metrowi nie równy, szczególnie, gdy próbujemy je porównać.
Lokalizacja
Lokalizacja to czynnik z największym wpływem na cenę nieruchomości. Cena dwóch identycznych nieruchomości może się różnić nawet o kilka tysięcy złotych za metr kwadratowy, wyłącznie ze względu na ich położenie na planie miasta. Bardzo ważną wskazówką dla początkujących kupujących jest zatem porzucenie bezkrytycznego porównywania cen nominalnych.
Rodzaj i standard budynku
Najtańsze na rynku są zazwyczaj mieszkania w blokach z wielkiej płyty. Wynika to z kilku czynników. Zazwyczaj technologia budowy wiąże się z wiekiem nieruchomości, a wielka płyta kojarzy się z budownictwem PRLu. Mieszkania są zatem wiekowe, a na dodatek kojarzą się z masowym, a niekoniecznie wysoko jakościowym budowaniem. Na korzyść takich mieszkań nie wpływa również estetyka budynków. Nie oznacza to, że wielka płyta, poza ceną, nie ma zalet. Bloki często położone są w dzielnicach nieźle skomunikowanych, zielonych i niezbyt gęsto zabudowanych (jak na dzisiejsze warunki). Droższe od nich są mieszkania budowane z cegły w ciągu ostatnich dwóch dekad.
Zazwyczaj już na pierwszy rzut oka widać różnice estetyczne. Do innych zalet należy większa energooszczędność zastosowanych technologii. Niestety, wiele nowych inwestycji powstaje na obrzeżach miast lub na terenach pofabrycznych. Jednakże i takie budynki potrafią być dobrze skomunikowane z pozostałą częścią miasta. Posiadają infrastrukturę w postaci szkół, przedszkoli, sklepów czy placówek medycznych. Coraz popularniejszą grupą budynków są kamienice. Przedwojenne, odnowione budynki znacząco zyskują na wartości dzięki swojemu unikalnemu charakterowi, często niepowtarzalnej architekturze i centralnej lokalizacji. Odzwierciedlenie tego trendu widać w cenach nieruchomości.
Plan
Rozkład nieruchomości, liczba okien i kierunki na jakie wychodzą, możliwości aranżacyjne (tzw. „ustawność”) to kwestie, których często nie znajdziemy w ogłoszeniach. Niedoświadczony nabywca łatwo może wpaść w pułapkę – skuszony względnie niską ceną, emocjonalnie nastawia się na to, że trafił na doskonałą ofertę, jeszcze zanim zobaczy samo mieszkanie. Tymczasem taka nieruchomość może mieć swoje nieusuwalne wady, np. zbyt duży korytarz, podłużne i mało ustawne pokoje, albo okna, przez które światło wpada przez 3 godziny dziennie.
Aranżacja wnętrz
Oferty z efektownymi zdjęciami będą miały więcej wyświetleń nawet jeśli cena jest wyższa! Dlatego zawsze widząc ładnie wykończoną nieruchomość warto zadać sobie pytania czy ta aranżacja jest rzeczywiście w Twoim stylu i czy różnica w cenie nie jest wyższa niż wartość potencjalnego remontu.
Nie ma jednej, złotej zasady, która pozwoli Ci wybrać odpowiednią nieruchomość i kupić ją tanio. Musisz nie tylko określić swoje priorytety, ale też znaleźć odpowiedni balans pomiędzy oczekiwaniami i możliwościami. Wspólne dla wszystkich nabywców powinny być za to dwa pierwsze kroki do zakupu: poznanie zasad, które wpływają na rynek i analiza swoich potrzeb.