Jak nie dać sobie zamydlić oczu?

Bezwątpienia zakup nieruchomości jest ważną decyzją jaką podejmujemy w naszym życiu. Szczególne znaczenie ma ona, gdy zakup finansowany jest kredytem hipotecznym. Od 1 lipca br wchodzi Program Bezpieczny Kredyt 2%, który ma pomóc spełnić marzenia o własnej nieruchomości. Przyjrzymy się wymogom jakie trzeba spełnić, aby móc z programu skorzystać. 

Zacznijmy zatem od wymogów jakie Kredytobiorca musi spełnić przed złożeniem wniosku.

Przede wszystkim program skierowany jest do osób przed 45 rokiem życia. Każda Osoba powinna posiadać zdolność kredytową oraz wkład własny. Jednocześnie nie posiadać nieruchomości. Maksymalna kwota kredytu dla jednej osoby to 500 tys zł, a dla Małżeństw i Rodzin z dzieckiem to 600 tys zł. Kredyt hipoteczny musi być zaciągnięty na min. 15 lat. 

Podstawowym założeniem programu jest niskie oprocentowanie udzielonego kredytu 2%. 

Osoba korzystająca z programu nabywa nieruchomość na własne cele mieszkaniowe. Przez 10 lat otrzyma dopłaty do kredytu hipotecznego. Przez ten czas nieruchomości:

  • nie można wynająć;
  • czy też kupić następnej nieruchomości.

Wymienione sytuacje spowodowałyby wstrzymanie dopłat do uzyskanego kredytu.

To są najważniejsze wymogi.

Jednak należy wziąć pod uwagę indywidualną sytuację każdego Kredytobiorcy, gdzie:

  • jest w związku małżeńskim lub związku nieformalnym;
  • jeden z Małżonków posiada już nieruchomość;
  • chcę wybudować dom jednorodzinny.

Oczywiście ilość sytuacji jest tyle ilu zainteresowanych Osób Program ,,Bezpieczny Kredyt 2%’’. W tym celu warto przeprowadzić indywidualną konsultacje pod kątem skorzystania z programu. Taką konsultację można przeprowadzić z Doradcą ds. Finansów lub Przedstawicielem Banku. Na takim spotkaniu uzyskamy informacje o zdolności kredytowej, orientacyjną wysokość raty kredytu oraz listę niezbędnych dokumentów do złożenia wniosku.

Na pierwszy rzut oka Program ,,Bezpieczny Kredyt 2%’’ jest atrakcyjny. 

Niestety nie widzimy, że oprócz 2% oprocentowania mamy także marże oraz dodatkowe opłaty bankowe. Nie są to zatem same 2%, gdzie non stop są podkreślane. Wysokości tych opłat nie są jeszcze znane. Zależne są one do Banku, w którym będziemy składać wniosek kredytowy.

Brak niezależności.

Każda decyzja o skorzystaniu z kredytu zabiera Naszą wolność. Stajemy się zależni od Banku, który udzielił Nam finansowania. W przypadku Programu ,,Bezpieczny Kredyt 2%’’ oddajemy dodatkowo Naszą przyszłość na co najmniej 10 lat. Mianowicie przez ten czas wyrażamy zgodę, że nie kupimy kolejnej nieruchomości. Bez wątpienia taka nieruchomość byłaby dla Nas korzystna. Choć w postaci czynszu jaki moglibyśmy z niej pobierać każdego miesiąca. Tutaj jest to zakazane. Owszem możesz mieć kolejna nieruchomość, jednak odrazu doplaty zostaną Ci wstrzymane. 

Nie liczysz się Ty, tylko odsetki jakie zapłacisz.

Żadna instytucja nie chce dla Ciebie dobrze. Każda instytucja chce tylko na Tobie zarobić. Liczą się Twoje pieniądze. Szczególnie te które oddasz. Nikt nie przejmuje się tym jak sobie poradzisz. To Ty bierzesz na Siebie obowiązek spłaty zobowiązania. Rata ma być uregulowana. 

Tylko Ty możesz o siebie zadbać. 

Dzisiaj każdy chce Nam coś sprzedać. Przedstawia Nam korzyści jakie możemy mieć, gdy tylko zdecydujemy się. Wcale nie musimy się godzić na przedstawione Nam oferty. Szczególnie gdzie to My później ponosimy odpowiedzialność podjętych decyzji. 

Zatem przed podpisaniem umowy kredytowej:

  1. zastanów się czego obecnie potrzebujesz? Zakredytować się maksymalnie ile zdolność kredytowa Ci pozwala, czy może jednak zdecydować się na tańszą nieruchomość?
  2. przeanalizuj ewentualne sytuacje jakie mogą Cię spotkać jak: zmiana pracy / przeprowadzka do innego miasta. Gdy skorzystasz z Programu ,, Bezpieczny Kredyt 2%’’ nabytej nieruchomości nie będzie można wynająć.
  3. odpowiedz sobie: czy wymogi jakie należy spełnić są w pełni do zaakceptowania przez Ciebie? Nie będzie dróg na skróty. Próba ich ominięcia nie tylko wstrzymuje dopłaty, a także niesie za sobą problemy za próbę wyłudzenia. 

Zawsze masz rozwiązanie.

Nie ma sytuacji bez wyjścia. Każdą sytuację można rozwiązać w inny sposób niż Nam może się wydawać. Wystarczy chwila na przemyślenia. Nie musisz decyzji podejmować natychmiast. Szczególnie, gdy na początku analiz przemawiają do Nas emocje. A dopiero później racjonalne myślenie.


Trzymam kciuki za Twoje decyzje.

Wszystkiego dobrego.

Joanna Bogacz

lic. Doradca ds. Nieruchomości

Bezpłatne konsultacje finansowe: biuro@joannabogacz.pl

Przeczytaj także

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *