Joanna Bogacz

Jak przygotować się przed rozpoczęciem programu?

Program ,, Bezpieczny Kredyt 2%’’ dla przyszłych Właścicieli nieruchomości jest atrakcyjny. Szczególnie gdy dotyczy to zakupu pierwszej nieruchomości. Założenie zakupu jest, aby w tej nieruchomości zamieszkać. Mamy zatem doczynienia z klasyczną inwestycją – zaspokojeniem swoim potrzeb mieszkaniowych. Ma to znaczenie, gdy obecnie wynajmujemy nieruchomość. Kwotę wynajmu wtedy przeznaczamy na spłatę raty naszej nieruchomości. Nie od wczoraj wiadomo, że ten tok myślenia jest prawidłowy. Spłacamy swoje, a NIE kogoś nieruchomość. Zatem jak dobrze się przygotować?

Program ,, Bezpieczny Kredyt 2%’’ rusza 1 lipca br.

Choć mamy jeszcze sporo czasu. To jednak jak przyjrzymy się poniższej liście może się okazać, że jest odwrotnie. 

Kto może skorzystać z Programu ,,Bezpieczny Kredyt 2%’’?

Przygotowałam osobny materiał, gdzie znajdziesz punkt po punkcie co należy spełnić. 

Link do nagrania: KLIKNIJ TUTAJ

Dlaczego już teraz należy przygotować się do ,,Programu Bezpieczny Kredyt 2%’’?

Program zakłada, że do 2027 r prze procesuje od 150 000 do 200 000 wniosków.

Załóżmy najwyższą ilość: 200 000 wniosków.

200 000 : 5 lat = 40 000 wniosków/rok
40 000 : 16 województw = 2500 wniosków / jedno województwo

Lista 7 kroków, aby dobrze przygotować się do Programu ,,Bezpieczny Kredyt 2%’’.

1. spotkanie z Doradcą ds. Finansów

2. sprawdzenie zdolności finansowej

3. lista dokumentów do wniosku

4. przygotowanie w.w listy

5. wybór nieruchomości

6. podpisanie umowy rezerwacyjnej

7. złożenie kompletnego wniosku 1 lipca br.

Przeanalizujmy zatem każdy punkt osobno.

1. Spotkanie z Doradcą ds. Finansów.

Program ma za zadanie udzielić Ci oprocentowania 2%. Jednak nie na preferencyjnych warunkach. Tzn., że i tak będzie sprawdzana Twoja zdolność kredytowa. Jeżeli tej zdolności nie masz to nie możesz skorzystać z programu. Już teraz warto skontaktować się z Doradcą, który sprawdzi Twoją indywidualną sytuację finansową. Możesz:

  • udać się do każdej placówki Banku i poprosić o taką weryfikację. Jednak  pamiętaj, aby nie robić zapytań w BIK ! Ilość zapytań może wpłynąć na negatywną decyzje Bank po złożeniu wniosku kredytowego.
  • z tego powodu rekomenduje udać się do Niezależnego Doradcy ds. Finansów, który współpracuje z wszystkimi Bankami na rynku. Podczas takiego spotkania otrzymasz propozycje nie z jednego, ale z kilku Banków. To jest duża oszczędność czasu.

Zatem bez spotkania z Doradcą ds. Finansów ani rusz.

Na takie spotkanie zarezerwuj sobie ok. 2 h. 

Tutaj nie ma co się spieszyć. Rozmawiacie wtedy o jednej z ważniejszej decyzji w Twoim życiu – zakupie nieruchomości.

2. Sprawdzenie zdolności finansowej.

To płynnie prowadzi Nas do przeanalizowania tego co dzieje się u Ciebie z finansach. WAŻNE! Taka konsultacja zostaje tylko między Wami. Każdy z Nas jest na innym etapie uzyskania dochodu. Może się okazać, że będzie trzeba zmienić treść Twojej umowy o pracę. Wykazać dodatkowe źródło dochodu. Włączyć do kredytu np. Rodziców. Zrobić rozdzielność majątkową, gdy jeden z Małżonków ma wyższe zarobki .Tym opcji jest sporo. Jednak należy przeanalizować. Zastanowić się nad różnymi opcjami. Następnie wybrać takie rozwiązania, które będą dla Nas najlepsze.

3. Lista dokumentów do wniosku.

Po takie analizie otrzymasz listę dokumentów jaką należy przygotować. To nie będzie nic przypadkowego. Tylko dokładnie podparte tym co ustaliliście razem z Doradcą ds. Finansów.

Jak już zapewne widzisz. Te 3 kroki jesteś w stanie przeprowadzi z Doradcą ds. Finansów praktycznie na jednym już spotkaniu. Aby to miało miejsce należy na takie spotkanie przygotować się. Zatem nie tylko wstawić się w umówionym terminie, ale zabrać ze sobą dokumenty, które zostaną wskazane już na etapie rozmowy telefonicznej. Przez to Wasze spotkanie jest konkretne, a Ty po Nim będziesz wiedział/ła na czym stoisz.

4. Przygotowanie potrzebnych dokumentów.

Jak już będzie wybrane rozwiązanie do Twojej sytuacji to zostaje teraz przygotowanie dokumentów do złożenia wniosku kredytowego. Oczywiście na etapie ich wnioskowania Doradca ds. Finansów pomoże Ci w tym. Niektóre dokumenty wcale nie będą takie oczywiste. Zatem pytanie: co i gdzie należy złożyć? Nie jest pytaniem nieodpowiednim. Wręcz koniecznym ! Przez to dokładnie będziesz wiedział co i jak masz zrobić. 

Średnio na skompletowanie dokumentów potrzeba 7 dni. Jednak ten czas może się wydłużyć szczególnie, gdy będą nanoszone zmiany np. do treści umowy o pracę. 

5. Wybór nieruchomości.

Jak już teraz wiemy na czym stoimy to możemy szukać nieruchomość. Nasze finanse są jej odzwierciedleniem. Nie mam tutaj na myśli ile dają Ci kredytu to tyle bierz. Wręcz przeciwnie. Odpowiesz sobie na pytanie: co ja faktycznie potrzebuje? Pomimo, że masz zdolność np. na 600 tys zł. To może jednak warto będzie się zdecydować na mniejszą i dalej od centrum (danego miasta) nieruchomość. Dzięki temu będziesz mieć mniejsze zobowiązanie do spłaty, a zatem niższą ratę kredytu. Opcji jest bardzo dużo. Jednak wybór nieruchomość zawsze (bez żadnych wyjątków) prowadzi do własnego podwórka. Nikt za Ciebie nie będzie mieszkał w nieruchomości. A co najważniejsze – NIKT oprócz Ciebie jej nie spłaci. Zatem tutaj warto popatrzeć na wybór nieruchomości z szerszej perspektywy niż ,,zakupem na całe życie’’.

Tutaj ciężko wskazać czas wyboru nieruchomości. Jedni potrzebują 2-3 dni, a Drudzy miesiąc. Nie ma żadnych widełek, których trzeba się trzymać. Wszystko teraz zależy od Ciebie.

6. Podpisanie umowy rezerwacyjnej.

Gratuluje ! Znalazłeś/łaś nieruchomość spełniającą Twoje potrzeby. Teraz zostaje dopełnienie formalności co do rezerwacji nieruchomości. Zarówno na rynku pierwotny jak i wtórym spotkasz się z umową rezerwacyjną. Taka umowa najczęściej zostaje zawarta na miesiąc. Oczywiście ten czas może być dłuższy w zależności od indywidualnych ustaleń. Na podstawie umowy wpłacamy 10% wartości nabywanej nieruchomości. Tutaj też nie ma jednej reguły. Może to być 10%, a także 10 000 zł. Ponownie jest to uwarunkowane od ustaleń ze Stroną Sprzedającą.

7. Złożenie kompletnego wniosku 1 lipca br.

Teraz pozostaje złożyć wniosek. W tym pomoże Ci Doradca ds. Finansów. Wnioski, które są kompletne ( czyli mają wszystkie potrzebne dokumenty) zawsze rozpatrywane są szybciej i w pierwszych kolejnościach. Z resztą przy tym Programie będzie się liczyła data złożenia wniosku. Jak przedstawiłam Ci na samym początku tego artykułu tylko nieliczna część osób będzie mogła z Programu Bezpieczny Kredyt 2% skorzystać. To czy złożysz wniosek 1 lipca, a 11 lipca będzie mieć ogromne znaczenie o wydanie decyzji pozytywnej.

Pomimo, że są jeszcze 3 miesiące na start Programu to sporo jest formalności. Jednak nie ma się co martwić. Tylko zacząć działać już teraz!

Trzymam za Ciebie kciuki.

Joanna Bogacz

lic. Doradca ds. Nieruchomości.

Przeczytaj także

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *