Joanna Bogacz

Jakie mieszkanie kupić, aby nie mieć później problemu ze sprzedażą?

Kupujący mieszkanie zastanawiają się zwykle, co stanie się z jego wartością w dłuższym terminie. Czy za 10 lub 15 lat jego wartość będzie wyższa niż dziś? Czy w razie potrzeby uda się na nie szybko znaleźć kupca? W dzisiejszym artykule podpowiadam, na co zwrócić uwage przy wyborze mieszkania, aby za kilka lat nie mieć problemu ze sprzedażą.

Myśląc o ewentualnej odsprzedaży w przyszłości, trzeba więc kupić taki lokal, którego wartość z jak największym prawdopodobieństwem wzrośnie. Wpływ na to mieć będą takie aspekty jak jego powierzchnia, rozkład, lokalizacja w budynku i umiejscowienie na mapie miasta. 

Lokalizacja

Ogromne znaczenie dla zmiany wartości nieruchomości ma jej lokalizacja. Warto pamiętać, że liczy się zarówno spojrzenie z szerokiej jak i wąskiej perspektywy. Z jednej strony bowiem mamy lokalizację mieszkania na mapie miasta i dzielnicy, a z drugiej umiejscowienie mieszkania na planie budynku.

Rozwijające się miasto daje dużo większe szanse na wzrost wartości mieszkania. Plusem będzie widok na park czy inne tereny zielone, mniejszym uznaniem cieszą się za to mieszkania, w których wszystkie pomieszczenia wychodzą na stronę ruchliwej ulicy czy innego obiektu generującego hałas.

Atrakcyjny metraż mieszkania

Z danych Narodowego Banku Polskiego za IV kw. 2017 r. wynika, że 48 proc. mieszkań wystawionych na sprzedaż na rynku wtórnym w Warszawie ma powierzchnię większą od 60 mkw. W Krakowie takich mieszkań w ofercie jest ok. 40 proc., a w zbiorze transakcji – 15-20 proc. W pozostałych miastach tendencja ta jest również widoczna. Potwierdzają to zresztą dane dotyczące liczby pokoi. Mieszkania czteropokojowe i większe to w Warszawie 22 proc. ofert, ale zaledwie 7 proc.udanych transakcji. Hitem cały czas są niewielkie 2- i 3-pokojowe mieszkania, np. 2-pokojowe o powierzchni 40-45 mkw., a 3-pokojowe mające 50-55 mkw.

Dobry rozkład

Istotnym elementem decydującym o atrakcyjności danego mieszkania jest także jego rozkład pomieszczeń. Powinien on umożliwić bezproblemowy podział lokalu na strefę prywatną i publiczną. Dobrze, by strefa ogólnodostępna zlokalizowana była w pobliżu wejścia, a prywatna w głębi. Wówczas goście nie będą wędrować po całym mieszkaniu. Warto, by pokój dzienny położony był blisko wejścia i w sąsiedztwie kuchni, a sypialnie zgromadzone razem.

Najbardziej funkcjonalne mieszkania powstają na planie zbliżonym do kwadratu, dużo mniejszym uznaniem cieszą się nieruchomości narysowane na planie wydłużonego prostokąta. Mieszkania takie mają zwykle długi, wąski i niepraktyczny korytarz.

Istotny jest także plan mieszkania względem stron świata. Pewne rozwiązania podnoszą lub obniżają komfort życia, warto je znać i przede wszystkim potrafić sobie odpowiedzieć na pytanie: co lubię? Przykładem może być sypialnia – skierowana na wschód oznacza słoneczne pobudki zaraz po wschodzie słońca. O ile jesienią czy zimą jest to mile widziane, to pamiętajmy, że latem słońce zaczyna operować dużo wcześniej i o 5 jest już bardzo jasno. Jeśli letnie pobudki nie są dla Ciebie, ale mieszkanie samo w sobie spełnia Twoje oczekiwania, warto poszukać rozwiązań np. zamontować rolety. 

Przydatne dodatki

Wiele osób zwraca uwagę na to, by mieszkanie było wyposażone w balkon. Odpowiednio zagospodarowany może być miejscem nie tylko do suszenia prania, ale i oazą relaksu dla całej rodziny. Zwróćmy uwagę, by na balkonie dało się postawić choćby mały stolik oraz kilka krzeseł. Gdy na balkonie znajdzie się choćby trochę naturalnej zieleni, dużo zyska on na atrakcyjności. Wyjście na balkon powinno być łatwo dostępne dla wszystkich domowników, zatem najlepiej, by było z pokoju dziennego, a nie którejś z sypialni.

Nie mniej ważnymi przynależnościami są miejsce garażowe i komórka lokatorska lub piwnica. Pierwsze daje komfort trzymania auta zawsze w tym samym miejscu (na niektórych osiedlach dostępne dla wszystkich miejsca parkingowe są na wagę złota) i pozwala chronić pojazd przed warunkami atmosferycznymi. Z kolei komórka lub piwnica to komfort składowania tam wszelkich nieużywanych rzeczy dzięki czemu dużo łatwiej jest utrzymać porządek w mieszkaniu. Odpowiednie wykorzystanie dodatkowej powierzchni poza mieszkaniem pozwala na dużo lepsze zaprojektowanie wnętrza mieszkania, którego nie będziemy zagracać. Powierzchnie są dodatkowo płatne, dlatego decydując się na zakup warto przemyśleć czy aby na pewno potrzebna nam piwnica lub parking (zwłaszcza, gdy w tej chwili nie mamy samochodu:))

Polecam też zorientować się, czy w budynku znajduje się wózkownia, rowerownia lub stojaki na rowery. Ta dodatkowa, aczkolwiek wspólna, przestrzeń będzie dużym plusem.

Swoją uwagę warto zwrócić na ogólny stan budynku. Jeśli osiedle jest nowe, to ten punkt można pominąć. Natomiast może być tak, że im starszy blok, tym większe szanse, że ogólny stan techniczny budynku będzie pozostawiał wiele do życzenia. W takim przypadku dobrze wiedzieć czy i kiedy planowane są remonty lub czy są one przeprowadzane regularnie. 

Osobiste preferencje

Ten punkt celowo zostawiłam na sam koniec. O ogólnych czynnikach wpływających na atrakcyjność mieszkania można pisać eseje, a nie o to w tym chodzi. Najważniejsze są Twoje preferencje i sytuacja życiowa, w której znajdujesz się podczas zakupu nieruchomości. Co mam na myśli?

Podczas spotkań z klientami często słyszę „pani Asiu, ma być idealnie.” 

I zawsze wtedy zapala mi się czerwona lampka. Co to znaczy idealnie? Wymarzony apartament, z widokiem na miasto brzmi świetnie, ale czy Twoja sytuacja życiowa jest taka, że akurat tego potrzebujesz najbardziej?

Wspieram swoich klientów w ich wyborach, ale zawsze staram się zwrócić im uwagę na to, co najistotniejsze, czyli: czego aktualnie potrzebują.
Będąc singlem z reguły nie potrzebujesz 200 metrowego domu, zaś będąc rodziną z dziećmi lepszym wyborem będzie większe mieszkanie lub dom. Kolejnym przykładem może być kondygnacja – dla osób posiadających dzieci lub zwierzęta lepszym wyborem będzie parter, zwłaszcza gdy przynależy do niego ogródek.  Zaś dla osób zapracowanych i ceniących sobie spokój dobrym wyborem okaże się mieszkanie na najwyższym piętrze, ponieważ nie będą mieli nikogo więcej nad sobą. 

Muszę także wspomnieć o wyglądzie mieszkania. Jeśli mieszkanie, nawet po kilku latach zamieszkiwania przez np. rodzinę, nadal pozostaje zadbane, to jego wartość wzrasta. Na wzrost wartości ceny i potencjału do sprzedaży wpływ mają także zastosowane materiały wykończeniowe oraz kolorystyka mieszkania. Aktualnie wiodącymi kolorami są beż, biel i szarości, dlatego urządzając mieszkanie w ten sposób sprawiasz, że wygląda ono elegancko, czysto i stylowo. Z doświadczenia wiem, że mieszkania bogate w kolory np. czerwień czy czerń cieszą się mniejszym zainteresowaniem.

Na zmianę wartości mieszkania w czasie wpływ ma wiele czynników.  Najlepiej wróży niewielkie (dwa-trzy pokoje) mieszkanie z dobrą infrastrukturą w okolicy. Zazwyczaj powinno mieć miejsce garażowe lub komórkę lokatorską, atrakcyjny rozkład i być zadbane – te czynniki dają sporą szansę na wzrost wartości lokalu oraz szybkie znalezienie potencjalnego kupca w sytuacji pojawienia się potrzeby spieniężenia nieruchomości.

Przeczytaj także

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *