Na co warto zwrócić uwagę przy wykańczaniu mieszkania?

Wchodząc w posiadanie mieszkania z rynku pierwotnego, masz pewność, że budynek został wzniesiony z wykorzystaniem nowoczesnych technologii, będzie wygodny i bezpieczny. Jednocześnie należy pamiętać, że takie mieszkanie trzeba będzie trzeba wykończyć we własnym zakresie, chyba, że zdecydujesz się na zakup mieszkania pod klucz (ale o tym kiedy indziej).
Na co warto zwrócić uwagę?

Mieszkania w stanie deweloperskim zazwyczaj posiadają tynki wewnętrzne, zewnętrzną stolarkę okienną i drzwiową oraz wszelkie niezbędne instalacje (prąd, ogrzewanie). Na te elementy musisz zwrócić uwagę podczas odbioru.

Wykończenie mieszkania jest wymagające, jednak przy dobrym planie możesz przygotować się na różne nieprzewidziane sytuacje. Jeśli nie przemyślisz, nie przeanalizujesz i nie zaplanujesz sobie całego tego procesu, prawdopodobnie popełnisz szereg błędów. Jest wiele istotnych kwestii, na które należy zwrócić uwagę, że nietrudno o którymś z nich zapomnieć. Mówiąc o planie działania, warto również wspomnieć o prawidłowym zarządzaniu pieniędzmi. Najlepiej zaplanować każdy, nawet najmniejszy wydatek, upewnić się, że będzie nas na niego stać oraz posiadać dodatkowe fundusze na nieprzewidziane wydatki. Szacuje się, że “zapas finansowy”, to ok. 30% budżetu.

Jeśli nie jesteśmy w stanie samodzielnie zaprojektować mieszkania, powinniśmy skorzystać z usług specjalisty. To dobre rozwiązanie, które pozwoli nam uniknąć wielu niepotrzebnych błędów.

KOLEJNOŚĆ PRAC WYKOŃCZENIOWYCH

Nawet jeśli nie zamierzasz zmieniać nic w przebiegu instalacji, wstrzymaj się z malowaniem lub tapetowaniem. Pierwszą czynnością, jaką powinieneś wykonać, to zorientowanie się w dostępności materiałów. Ich dostępność lub określony czas oczekiwania mogą wpłynąć na datę rozpoczęcia remontu. Warto wspomnieć, że np. płytki w łazience są kładzione na równi z gładzią – wszystko zależy od liczebności ekipy, którą zatrudniłeś. Kolejnym krokiem jest wykończenie ścian i montaż drzwi wewnętrznych. Wybierając drzwi, przemyśl dokładnie, w jakim kierunku mają się otwierać, by korzystanie z nich było wygodne.

Gotowe ściany i podłogi, to więcej niż połowa sukcesu. Do tak wykończonego mieszkania  możesz zacząć wnosić pozostałe meble i sprzęty. Kupując nowe meble, weź pod uwagę nie tylko ich wygląd, ale przede wszystkim wymiary, umożliwiające komfortowe ustawienie. Wiele osób decyduje się na zakup mebli na wymiar. W takim przypadku pamiętaj, że spotkanie ze stolarzem musi odbyć się odpowiednio wcześnie, aby miał czas na wymierzenie przestrzeni i zrobienie mebli. Czas, w którym zdecydujesz się na spotkanie ze stolarzem ma wpływ na datę wykończenie mieszkania.  Jeśli jednak zdecydujesz się zakupić meble w sklepie meblowym upewnij się, czy sprzedawca lub producent oferuje transport i pomoc przy wniesieniu mebli do mieszkania. Jeśli  nie, będziesz musiał przygotować się do tego we własnym zakresie. W tym miejscu warto przypomnieć także o ich montażu. W tym przypadku również warto ustalić, czy meble zostaną skręcone przez ekipę czy montaż powinieneś załatwić we własnym zakresie. 

NAJCZĘSTSZE BŁĘDY POPEŁNIANE PRZY WYKAŃCZANIU MIESZKANIA

Wykończenie nowego mieszkania nie jest wcale proste. Podejmując się tego zadania bez ingerencji specjalistów, potrzebna jest nam odpowiednia wiedza dotycząca odpowiedniego rozplanowania przestrzeni. Często popełnianym błędem jest poświęcenie zbyt małej ilości czasu na odpowiednie zaplanowanie, przeanalizowanie własnych potrzeb oraz codziennego funkcjonowania. Dotyczy to najczęściej kuchni, która w efekcie jest nieprawidłowo zaprojektowana. Zanim podejmiesz się jakichkolwiek działań, powinieneś dobrze się zastanowić, jakie masz przyzwyczajenia, potrzeby oraz czego dotychczas Ci brakowało. W kuchni duże znaczenie mają odpowiednie odległości pomiędzy sprzętami a meblami. Niestety często się o tym zapomina, w efekcie czego możemy uzyskać za krótki blat, płytę indukcyjną położoną obok zlewu bądź zlew za blisko lodówki. 

ILE WYNOSI KOSZT WYKOŃCZENIA MIESZKANIA?

Decydując się na zakup mieszkania w stanie deweloperskim, należy wziąć pod uwagę koszty związane z wykończeniem mieszkania. Oczywiście wiele zależy od tego, jakich materiałów użyjesz oraz jak duże masz mieszkanie orz czy skorzystasz z usług wykonawców bądź architektów i projektantów wnętrz. Warto porównać oferty, doświadczenie i usługi kilku działających na rynku firm.
Trudno ustalić górną granicę, która może sięgać kilkuset tysięcy złotych, jeśli mieszkanie jest spore i zdecydujemy się zakupić meble oraz sprzęt AGD i RTV z najwyższej półki. Ważne jednak, by wykańczać je w zgodzie z sobą i swoim gustem.

Przeczytaj także

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *