Joanna Bogacz

,,Pieniądze szczęścia nie dają’’

Mówi się, że ,,Pieniądze szczęścia nie dają’’. Oczywiście samego szczęścia nie da się za nie kupić. Jednak bez nich doprowadzamy nasze życie do odczuwania braku szczęścia.

Temu tematowi poświęcę dzisiaj chwilę. Jednak nie wyczerpie go w 100%. Jest to temat rzeka i zawsze coś będzie wychodzić.

Zacznę od samych PIENIĘDZY. Dlaczego one są wg źle odbierane?  

  • Właśnie, że nie dają szczęścia.
  • Onieśmielają Nas poprzez wprowadzenie w zakłopotanie.
  • Tylko Bogaci posiadają je i są oszustami.
  • Boimy się ich przez co nie zmieniamy pracy, która Nas nie satysfakcjonuje.
  • +

Najważniejsze w tym jest to, że jeżeli My sami odbieramy Pieniądze za złe to oznacza, że ich Nam brakuje. 

Każdy z Nas ma swoją indywidualna definicje: dlaczego Pieniądze są złe? Ta definicja oparta jest na naszym życiu. Dokładnie to co się na Nim wydarza. Przez całe moje dzieciństwo oraz okres dorastania mówiono mi, że w życiu pieniądze nie są ważne. Tylko to jakim jest się człowiekiem. To automatycznie było zestawiane z sytuacjami, gdzie pieniędzy brakowało. Pojawiały się kłótnie, wzajemne pretensje. Z resztą pieniądze są jednym z głównych tematów, z którego te nieporozumienia się pojawiają się w naszych domach.

65 % Polaków kłóci się o pieniądze 

Takie sytuacje pokazywały mi ( jako Dziecku i Nastolatce), że pieniądze dają szczęście. A raczej dają rozwiązanie problemów. Począwszy od tych codziennych płatności tzw samo życie, a kończąc na zabezpieczeniu swojej przyszłość.

Mam swoją definicje dla Osób, które uważają, że pieniądze szczęścia nie dają:

,, Nie są jeszcze gotowi, aby odpowiednio tymi pieniędzmi zarządzać’’.

Bardzo dobrze obrazuje to Przypowieść o Talentach. Wielkim skrócie tutaj opiszę. Natomiast do samej przypowieści odsyłam, jeżeli ktoś się z Nią nie spotkał.

,,Pewien Człowiek przywołał swoje Sługi. Jednemu daj pięć talentów, Drugiemu dwa talenty, Trzeciemu jeden talent. Po czym wyjechał. Po powrocie zaczął się z Nimi rozliczać: Pierwszy podwoił swoje talenty z pięciu do dziesięciu talentów. Tak samo było z Drugim: z dwóch talentów miał cztery. Tylko Trzeci Sługa zakopał jeden talent i nic z nim nie zrobil.’’

Pieniądz robi pieniądz. Jednak oparty jest o na inwestowaniu oraz edukacji finansowej. Jeżeli tego nie robimy to mamy przykład Trzeciego Sługi, który nadal miał tylko jeden talent. 

Inwestowanie ma za swoje zadanie pomnażać pieniądze, a nie je lokować. Przykładowo: kupić nieruchomość i sprzedać ją z zyskiem, a nie kupić i ja trzymać. Pieniądz ma być cały czas w ruchu. 

Z kolei edukacja finansowa to nic innego jak nauka o nowych możliwościach inwestowania. Skoro czegoś nie wiemy – to mamy się dowiedzieć. Przykładowo: nie wiem jak mam zarobić 10 tyś zł. Rozwiązaniem jest znalezienie sposobu jak to dokonać. Poprzez książki, wyszukiwarkę, szkolenia, blogi, filmiki. Zawsze Ktoś Nam podpowie jak możemy to osiągnąć. 

4 opcje zarabiania pieniędzy 

Obecnie mamy cztery opcje uzyskania przychodu:

1. Etat.

2. Samozatrudnienie.

3. Biznes.

4.  Inwestor.

Etat

Wykonanie konkretnych obowiązków na rzecz pracodawcy/ firmy na określonych warunkach. Tutaj mamy przewagę stanowisko o stałym wynagrodzeniu za wykonanie pracy.

Samozatrudnienie

Wykonanie konkretnych obowiązków na rzecz swojej firmy. Tutaj wszystko sami ustalamy: co dokładnie robimy; jak wygląda Nasz dzień pracy, a za tym też idzie Nasze wynagrodzenie. Nie mam tutaj stałego co miesięcznego wynagrodzenie jest to efekt naszej pracy.

Biznes

Prowadzenie i zarządzanie firmą. Posiadanie struktury i strategii działania. W oparciu o zarządzenie osobami; delegowanie zadań; realizacje projektów. Tutaj to Ty stoisz na czele firmy. Podejmujesz kluczowe decyzje, tworzysz ciągły rozwój firmy. Jednak sama praca wykonywana jest przez Grupę Pracowników.

Inwestor

Pieniądze robią pieniądze. Ten model oparty jest tylko na Nich. Z Twoim minimalnym zaangażowaniem. Jednak, aby mieć konkretna pule pieniędzy patrz. Punkty wyżej. 

Te cztery sposoby można ( a nawet trzeba) ze sobą krzyżować. Działać na tych płaszczyznach. 

To, że teraz jesteś na etacie. Nie oznacza, że nie możesz założyć własnej działalności i wykonywać dodatkowe zlecenia. W ten sposób masz etat + samozatrudnienie. To samozatrudnienie z biegiem czasu rozrośnie się na skale biznesu, gdzie będziesz potrzebować dodatkowych rąk do pracy. Nie będziesz w stanie sam wykonać pracy, więc te obowiązki będziesz delegować dalej. I tak stopniowo przejdziesz na biznes. Praca i ciągły rozwój z biegiem czasu będę generować coraz to większe przychody, aż do momentu gdzie pojawi się nadwyżka. Z niej możesz kupić nieruchomości ( lub wszystko co dla Ciebie odpowiednie) i sprzedać ją z zyskiem. To tego zabiegu potrzebujesz tylko pieniędzy. One otwierają Ci drzwi do inwestora

Zarabianie pieniędzy daje Ci:

    • Możliwość ciągłego rozwoju,
    • Zdobywanie nowej wiedzy,
    • Pokonywanie przeciwności,
    • Odnoszenie sukcesów,
    • Budowanie stabilnego biznesu,
    • Zabezpieczenie Twojej przyszłości,
    • Mniejsza ilość stresu.

    Były, są i będą przypadki, gdzie mimo rosnących dochodów dana Osoba będzie miała:

      • Problemy finansowe,
      • Świadomość posiadania ,,więcej’’
      • Jeszcze większą ilość stresu,
      • Brak satysfakcji z życia,
      • Przez to mniej czasu dla Siebie i dla Rodziny.
      •  

      Jednak wszystko co tutaj się pojawiło jest uwarunkowane od podjętej przez Nas decyzji. My sami znamy granice ‚więcej’; tego co tak na prawdę potrzebujemy do życia; jaki ciężar możemy wziąć na swoje ramiona.

      Może w tym miejscu pojawiły się myśli: Nie. Nie wiem.

      Kilka wskazówek:

        • Brak porównywania się z Innymi – to jest Twoje życie i żyjesz dla Siebie, nie dla Sąsiadów; na pokaz; 
        • ,,Musisz mieć więcej’’ ,,Kup teraz’’ ,,Okazja’’ ,,Promocja’’ – te słowa są łakomym kąskiem dla jakże słabej naszej pewności siebie. Jesteś wystarczający/ jesteś wystarczającą taka jaka jesteś i jaki jesteś. Nie potrzebujesz gadżetów, dodatków, metek – aby stać się lepszym człowiekiem. Lepszym człowiekiem jesteś taki jaki jesteś. 
        • Konsumpcja – wszędzie gdzie się nie obejrzysz to widzisz ,,aby mieć więcej’’ – to tylko hasła reklamowe, które maja wyciągnąć pieniądze z twojego portfela; na chwile poczujesz się dobrze, a później będziesz mieć pretensje do siebie, że po raz kolejny zadłużyłeś się na karcie kredytowej.
        • Życie na kredyt – czy 30 lat kredytu na nieruchomość jest dla Ciebie przytłoczeniem? A może wyzwaniem, aby ją spłacić w 5 lat? A może wg zdecydować się na coś tańszego, szybko spłacić; nie kredytować się na cale życie; nie mieć kagańca. 
        •  

        Pieniądze dla Każdego z Nas maja wartość. Tylko od Nas zależy jak do nich podchodzimy. W jaki sosom je zarabiamy; co z nimi robimy.  W tym wszystkim ważne jest, aby znaleźć równowagę miedzy Nimi, a Nami.

        Pieniądze szczęście dają.

        Od Nas zależy jak to szczęście będziemy interpretować.

        Joanna

        Przeczytaj także

        Napisz komentarz

        Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *