Joanna Bogacz

Pożyczki na Święta Bożego Narodzenia 2022

Pożyczki, kredyty, chwilówki, limit na koncie, raty 0% – tych opcji jest tak dużo, że można by było jeszcze kilkaset określeń tutaj wpisać. Jednak dzisiaj zastanowimy się wspólnie: jaki sens ma zaciąganie zobowiązań, aby zrobić święta?

Pamiętam, że u Mnie w Rodzinie z wyprzedzeniem planowano wydatki. Tak, aby dana kwota wystarczyła na przygotowanie kolacji Wigilijnej jak i na dzień Bożego Narodzenia oraz Drugi Dzień Świąt. Nie dawaliśmy sobie prezentów. Każdy z domowników liczył się, że po Świętach będą kolejne dni. Dni, gdzie też będą potrzebne pieniądze. Tak zostało Mi i mojej Rodzinie do dzisiaj.

Jest to o tyle kluczowe w dobie wiecznej konsumpcji. Każdy z Nas widzi i słyszy: ,,kup więcej’’, ,, miej więcej’’, ,,obdaruj bliskich prezentem’’, ,, na święta wypada coś kupić’’.

Mniej znaczy więcej

Ta wpojona pseudo ideologia prowadzić do braku racjonalnego myślenia. Zapomnimy o konsekwencjach naszych decyzji. Każda decyzja niesie je za sobą. Jednak blask Świąt, chwilowa ekscytacja zasłania Nam jakie następnie będziemy mieć konsekwencje. Tym są oczywiście raty do uregulowania każdego miesiąca. 

1300 zł na 3 dni

Statystycznie Jedna Rodzina ma wydać 1300 zł na Święta Bożego Narodzenia 2022. Ta kwota przedkłada się na 3 dni, tj. 433, 33 zł na jeden dzień. Ta kwota może przerażać i może być odczuwalna dla portfela. Wszystko zależne jest od Naszej Indywidualnej sytuacji finansowej. Część z Nas tyle wyda, część jeszcze więcej, a kolejna część będzie się zastanawiać za co zrobić Święta. 

Weź pożyczkę i zorganizuj Święta marzeń!

Tutaj pierwszymi myślami będą, że: muszę pożyczyć pieniądze. Przecież to są Święta. Przyjedzie Rodzina. Należy suto zastawić stół. Obdarować Każdego prezentem. Zaczynamy sporządzać listę. Co chwila dochodzi Nam kolejny pomysł jaki należy sfinansować. Podsumowujemy i zastanawiamy się, gdzie i od kogo pożyczyć pieniądze. Na rynku mamy ogrom firmy świadczący tego typu usługi. Bez problemu pożyczkę możemy zaciągnąć na okazanie dowodu osobistego. Taki sposobem mamy piękne Święta. 

Załóżmy, że potrzebujemy wspomnianych już 1300 zł:

1300 zł na 12 miesięcy 

Rata: 119,17 zł

Całkowita kwota do spłaty: 1429,99 zł.

Koszt pożyczki: 129,99 zł

Tutaj może się pojawić taka myśl, że 129,99 zł to mała kwota do oddania. Dlaczego zatem wstrzymać się z tym rozwiązaniem? 

Dlatego, że to jest tylko Twoja wymówka, aby pójść na łatwiznę. Jednak w tym rozwiązaniu są też konsekwencje, czyli cały rok spłaty zobowiązania. Od jednych Świąt do drugich Świąt.

Przecież są też inne rozwiązania od zaciągnięcia pożyczki:

   • odłożenie wcześniej potrzebnej kwoty,

   • Wykonanie dodatkowej pracy i zarobienie więcej,

   • Zrezygnowanie z przyjemności,

   • Powiedzenie sobie samemu co jest faktycznie potrzebne. 

  Te cztery rozwiązania są trudniejsze do wykonania. Potrzebują one wysiłku i zaangażowania. W odniesieniu do pożyczki, gdzie wystarczy wyciągnąć dowód osobisty i pieniądze otrzymujemy natychmiast.

  Tego nauczyła Nas pseudo ideologia otrzymywania tego czego się chce ,,już’’, ,,natychmiast’’. Brak tutaj miejsca na wspomniany wysiłek, zaangażowanie, odpuszczenie, faktyczne odpowiedzenie sobie czego się potrzebuje. 

  Jednak to wszystko od Nas jest zależne. Słowa: musieć, powinno, należy, trzeba – oznaczają Nasz wybór. To My jesteśmy odpowiedzialny za to co będzie działo się w naszym życiu. Jak ono będzie wyglądało. Czy będzie ono takie jak ‚’musi być’’, czy będzie takie jakie My chcemy, aby było. 

  Uważam, że w ostatnim czasie zapomnieliśmy o tym co jest tak naprawdę ważne.

  Poczucie własności buduje się na wartościach życia:

    • jakim jest się człowiekiem dla drugiego człowieka,

    • jak okazujemy wsparcie bliskim nam osoba, zamiast je krytykować;

    • Z jakim szacunkiem traktujemy siebie i innych. 

   Budowa poczucia własnej wartości na ilości posiadanych rzeczy prowadzi tylko jej braku.  

   Umiar i zdrowy rozsądek jeszcze nikomu nie zaszkodził. Wręcz przeciwnie – wniósł więcej dobra. W odniesieniu do pożyczki:

     1. to jej brak,
     2. zmniejszenie konsumpcji,
     3. naukę cierpliwości,
     4. szukanie innych rozwiązań.

     To są 3 dni. A konsekwencje są na cały rok spłaty zobowiązania. 

    Święta to czas z Bliskimi. Niech wydawanie pieniędzy nie przyćmi to co tak naprawdę jest ważne. 

    Wszystkiego dobrego.

    Joanna

    Przeczytaj także

    Napisz komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *