O% wkładu własnego do kredytu hipotecznego

Założenia Polskiego Ładu od kilku miesięcy rozgrzewają atmosferę na polskim rynku mieszkaniowym. Coraz częściej pojawiają się pytania dotyczące założeń programu.

W artykule chciałabym określić podstawowe założenia dotyczące mieszkania bez wkładu własnego oraz budowy domu bez formalności. Szacuje się, że z programu będzie mogło skorzystać ok. 80 000 rodzin rocznie. 

W ramach pięciu fundamentów Polskiego Ładu – na czwartym miejscu znajdują się mieszkanie bez wkładu własnego oraz budowa domu bez formalności.

Według założeń, z programu będą mogły skorzystać osoby/rodziny, które:

  • posiadają zdolność kredytową, ale nie mają wkładu własnego,
  • nabywają swoją pierwszą nieruchomość,
  • zainteresowane są zakupem nieruchomości zarówno z rynku pierwotnego jak i wtórnego,
  • chcą wybudować dom rodzinny do 70m2,
  • posiadają dzieci,
  • są pomiędzy 20 a 40 rokiem życia.

Program kierowany jest zarówno do osób/rodzin posiadających zdolność kredytową, ale nie posiadających wkładu własnego oraz do osób i rodzin nie posiadających zdolności finansowej.

Mieszkanie bez wkładu własnego

Założenie nr 1: Wkład własny do 100 000 zł, czyli 40% wartości nieruchomości.

Pierwsze pytanie, które się nasuwa brzmi: jaką nieruchomość mogę wybrać?

Niestety w programie nie została podana oficjalna cena metra kwadratowego, przez co, osoby zainteresowane programem nie posiadają informacji, jakiej nieruchomości mogą poszukiwać. Zakładam, że przed złożeniem wniosków cena za metr kwadratowy nieruchomości zostanie jednak doprecyzowana, co znacząco ułatwi poszukiwania wymarzonego mieszkania

Kolejną kwestią, równie istotną, jest możliwość otrzymania 40% wkładu własnego (jednak nie więcej niż do 100 000 złotych). Już na pierwszy rzut oka widać, że aby uzyskać 100 000 zł wkładu własnego należałoby nabyć nieruchomość za 250 000 złotych. Co więcej – program zakłada także dofinansowania do wkładu własnego na poziomie 10%, 20% i 30%. Jednak i ta kwestia nie została dotychczas określona przy założeniach programu Polski Ład.

Założenie nr 2: Wsparcie przy spłacie kredytu (do 100 000 złotych).

Aby uzyskać ową pomoc należy posiadać dzieci lub spodziewać się ich w najbliższym czasie. Dlaczego? Bowiem ten rodzaj wsparcia przeznaczony jest dla osób posiadających potomstwo. Według informacji będzie można otrzymać:

  • 20 000 złotych na drugie dziecko
  • 60 000 złotych na trzecie dziecko
  • 20 000 złotych na każde kolejne dziecko

W momencie publikacji tego artykułu, dotychczas nie zostały sprecyzowane założenia w tym zakresie. Nie posiadam także informacji, w jakim czasie, od momentu skorzystania z programu, na świecie ma pojawić się kolejne dziecko oraz czy otrzymany wcześniej wkład własny będzie można połączyć z tym rodzajem wsparcia.

Budowa domu jednorodzinnego do 70 m2 na uproszczonych warunkach.

Budowa domu jednorodzinnego, to kolejna forma pomocy, jaką będzie można otrzymać w ramach programu. Według założeń będzie się to odbywać na uproszczonych warunkach, czyli:

  • nie będzie wymagane pozwolenie na budowę (wystarczy zgłoszenie),
  • nie będzie potrzeby zatrudnienia kierownika budowy,
  • nie będzie konieczne prowadzenie dziennika budowy.

W tym przypadku nasuwa mi się kluczowe pytanie: czy z tej formy wsparcia będą mogły skorzystać tylko i wyłącznie osoby starające się o kredyt, czy także osoby posiadające gotówkę?
Jeżeli będą to osoby starające się o kredyt, to czy otrzymają one wkład własny lub dopłatę do aktualnego salda zadłużenia po pojawieniu się dziecka? Czy będą mogli skorzystać z uproszczonej formy budowy domu? 

Biorąc pod uwagę ilość pojawiających się pytań i rodzących się wątpliwości – jestem przekonana, że do tego tematu na pewno jeszcze wrócę. Zanim program ujrzy światło dzienne musi zostać uzupełniony o brakujące informacje. Na bieżąco śledzę Dziennik Ustaw, aby poinformować Cię o możliwości składania wniosków. 

Zachęcam do śledzenia mnie w mediach społecznościowych: Facebook, Instagram i YouTube.

Przeczytaj także

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *